Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2018

ΜΑΚΑΡΟΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 72-66 Ήττα για Γ.Σ. που αιφνιδιάστηκε από τον καλό Μάκαρο! (ΦΩΤΟ)

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Θριαμβευτής και πρωταθλητής χειμώνα!

ΜΑΚΑΡΟΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 72-66

Ο Μάκαρος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της αγωνιστικής κερδίζοντας τον Γ.Σ.Ιτέας με 72-66 και αν μια νίκη σε ένα τοπικό ντέρμπι αποτελεί από μόνο του κορυφαίο γεγονός, η ομάδα της Άμφισσας έχει να χαίρεται σήμερα για πολλούς περισσότερους λόγους.
Η ήττα σοκ του Άρη από την ΑΓΕΧ στη Θήβα έφερε την ομάδα του Παπούλια μόνη πρώτη με το τέλος του πρώτου γύρου και πρωταθλήτρια χειμώνα!
Ο Μάκαρος ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και από νωρίς πήρε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (20-8).
Ο Παπούλιας προσπάθησε να τρέξει το παιχνίδι της ομάδας του, ο Κουτσογιάννης βρήκε στον αιφνιδιασμό τους συμπαίκτες του με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 24-13.
Οι γηπεδούχοι βρήκαν στο πρώτο ημίχρονο και ένα έξτρα παίκτη από τον πάγκο, τον πιτσιρικά Διαμάντη που αποδείχθηκε…διαμάντι για την Άμφισσα πετυχαίνοντας και 6 πόντους!
Το ημίχρονο βρήκε τον Μάκαρο μπροστά με 41-34 μετά από καλάθι του Γεωργαντά που παρά τον τραυματισμό του επέστρεψε στη μάχη!
Η γ’ περίοδος τελείωσε με 55-41 και με την έναρξη του τελευταίου 10λεπτου ο Λεοντίου με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (59-41) που ήταν και η μεγαλύτερη του αγώνα.
Η Ιτέα όμως δεν το έβαλε κάτω, οι πιτσιρικάδες του Μωραίτη άρχισαν να ροκανίζουν σιγά-σιγά τη διαφορά εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία των γηπεδούχων από τη γραμμή των βολών.

Αρχικά με σερί 0-8 σε 59-49 και με τρίποντο του Παγώνη από τη γωνία σε 66-59 στο 2:22 για το τέλος με το ματς να παίρνει ‘φωτιά στο παρκέ αλλά και στις κατάμεστες εξέδρες από φιλάθλους και των δύο ομάδων!
Στο 1:21 ο Κουτρόγιαννος με 2/2 βολές μείωσε σε 68-62 για να πετύχει ο Λούπουλ το 70-62 που ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της ομάδας του με τελικό σκορ 72-66.
Καλύτεροι από τον Μάκαρο που επικράτησε δίκαια, οι Νασάκης, Κουτσογιάννης  και…mvp ο Διαμάντης!
Από τον Γ.Σ.Ιτέας που πολέμησε και στο τέλος ροκάνισε τη διαφορά στο -6, στοιχείο που μπορεί να παίξει μελλοντικά το ρόλο του, καλύτεροι οι Παγώνης, Ευθυμίου και ο Γεωργαντάς όσο έπαιξε.
Διαιτητές: Ντάνος-Καραμπιτσάκος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 41-34, 55-41, 72-66.
ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 5 (1), Κουτσογιάννης 7 (1), Οικονόμου 7, Λούπουλ 13 (1), Διαμάντης 6, Φωτητζόγλου 12, Νασάκης 22 (1), Τσικνής, Φουσέκης, Κρικέλας, Μουντζούρης, Βίλλιας.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 10 (1), Παπαθεοχάρης 6 (2), Μπαντελάς 7, Γεωργαντάς 10, Αγγελόπουλος 7, Ευθυμίου 16, Παπαδήμας 5, Κουτρόγιαννος 5 (1), Κοντογιάννης, Πράππας, Δημητρίου, Λύτρας.

Στα αρνητικά του αγώνα ο ...νερατζοπόλεμος  (?) που επικράτησε για λίγα λεπτά στις κερκίδες του σταδίου..