Γ.Σ. Ιτέας-Μάκαρος 72-61

Α’ ΕΣΚΑΣΕ
Πήρε το ντέρμπι!
Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ 72-61

Ο Γ.Σ. Ιτέας συνέχισε την παράδοση που τον θέλει να κερδίζει εντός έδρας τον Μάκαρο, επικρατώντας και σήμερα, στο ντέρμπι της αγωνιστικής με 72-61, πετυχαίνοντας παράλληλα την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα!
Μεγάλο ντέρμπι το ματς, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ.
Η Ιτέα με τη δύναμη της έδρας προηγήθηκε με 14-4 και 19-11 στο ξεκίνημα, αλλά ο Μάκαρος φώναξε παρών κάνοντας την προσπέραση με 21-24 στο 16′ τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 2-13.
Η απάντηση της Ιτέας ήταν άμεση και με σερί 5-0 πήρε και πάλι το προβάδισμα (26-24) με το ημίχρονο να τελειώνει με 30-28.
Αντίστοιχο με το ξεκίνημα του αγώνα ήταν και εκείνο της γ’ περιόδου, με την Ιτέα να ξεφεύγει με 41-31 στο 25′ και τον Μάκαρo να πλησιάζει σε 48-44 στο τέλος της γ’ περιόδου.
Στο τελευταίο 10λεπτο η Ιτέα διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα (57-48 στο 35′), με την ομάδα του Γίδα να πλησιάζει σε 60-56 και 66-61 και τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 6-0 φτάνοντας στο τελικό 72-61 και μια διαφορά +11 πόντων που ενδεχομένως στο μέλλον να παίξει το δικό της ρόλο.
Σημείο-κλειδί του αγώνα, το τρίποντο του Αγγελόπουλου στο 1:30 για το τέλος που διαμόρφωσε το σκορ σε 63-56 για να πάει το ντέρμπι στη συνέχεια στις βολές.
Από τον Γ.Σ. Ιτέας, που έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Μπαντελά και Κουτρόγιαννο, πολύ καλός ο 16χρονος Αναγνωστάκος που έπαιξε 35′ στη θέση του play-maker.
Κορυφαίος των νικητών πάντως ο Γεωργαντάς με 18 πόντους και 16 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 11 επιθετικά! Πολύ καλός επίσης και ο Σταύρου αλλά και ο Δημητρίου.
Από τον Μάκαρο, ξεχώρισε ο Παπαθεοχάρης που πριν τον αγώνα βραβεύθηκε από την Ιτέα για την 4χρονη προσφορά του στην ομάδα, αλλά και ο Κολοβός που ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 22 πόντους.
Το ντέρμπι αξίζει να σημειωθεί, πως διακόπηκε προσωρινά στα 45′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όταν φίλαθλος των γηπεδούχων μπήκε εντός του αγωνιστικού χώρου!
Διαιτητές: Χουγιάζος-Τσάλας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 30-28, 48-44, 72-61.
Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αναγνωστάκος 9 (2), Παπαδημητρίου, Περδίκης, Ντινόπουλος, Λύτρας, Αγγελόπουλος 9 (1), Λάϊος, Ευθυμίου 1, Δημητρίου 13 (1), Σταύρου 20 (3), Τσιριπέρου 2, Γεωργαντάς 18 (16 ριμπάουντ).
ΜΑΚΑΡΟΣ (Γίδας-Ψιμούλης): Τσικνής Π., Παπαθεοχάρης 10 (3), Οικονόμου 4, Ξαγάρας 4, Κολοβός 22 (2), Τσικνής Ο. 4, Καρανάσος, Δρίβας 3 (1), Κοντογιώργος, Μαμαρέλης 9 (1), Βίλλιας, Παπαδήμας 5 (1).