Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2022

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας! Γ.Σ. Ιτέας-Αλίαρτος 77-54

Νίκη ουσίας και με επιβλητική εμφάνιση για τον Γ.Σ. Ιτέας, που είχε ”σημαδέψει’ αυτό το ματς στα νικηφόρα και εν τέλει τα κατάφερε, κερδίζοντας την Αλίαρτο και παίρνοντας αβαντάζ για την παραμονή στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ, καλύπτοντας και το -15 του πρώτου γύρου για παν ενδεχόμενο.

Μπορεί ο Χρ. Μωραΐτης να μην ήταν στη συνήθη θέση του λόγω…ιατρικού απαγορευτικού, αλλά με τον Μολέ στη θέση του και τους παίκτες σε πολύ καλή μέρα τα κατάφεραν πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμεναν, με την Αλίαρτο να είναι ανταγωνιστική στο πρώτο 10λεπτο αλλά μετά να μην βρίσκει λύσεις κυρίως στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς με σκοπό να καθαρίσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη και μετά την πρώτη περίοδο ανεβάζοντας την απόδοσή τους έβαλαν τις βάσεις για να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

Το 16-13 του 10′ πήγε με επιμέρους σκορ 17-0 στο 33-13 του 14′ για να ανοίξει ακόμα περισσότερο η ψαλίδα της διαφοράς (44-25 στο 18′), με τους γηπεδούχους να κλείνουν μπροστά το ημίχρονο με το ίδιο σκορ.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του ματς με τη διαφορά να βρίσκεται κοντά στους 20 πόντους και την Ιτέα να φτάνει στη νίκη με τελικό σκορ 77-54.

Από τον Γ.Σ. Ιτέας πολύ καλή εμφάνιση από τους Σταύρου και Χαλκιά, ενώ από την Αλίαρτο που θέλει επειγόντως νίκες για να διατηρήσει τις ελπίδες για παραμονή, ο Παπαποστόλου σημείωσε 12 πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσιμπός-Πατάγιας. .

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 44-25, 61-40, 77-54.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μολές): Μολές Ι., Παπαδημητρίου 2, Μαναίος 2, Γεωργαντάς 8, Μολές Αργ. 3, Αγγελόπουλος 7 (1), Κατσίμπρας Φ, Χαλκιάς 24 (3), Σταύρου 29 (5), Τσιριπέρου 2, Κουτρόγιαννος, Πασαλιμανιώτης.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας Γ. 4, Τζανόπουλος, Τσέκος 5 (1), Κατσιμίχας Π., Μάρκου 8, Σκυριανός 6, Τζανόπουλος 2, Λάζαρης 7, Παπαποστόλου 12, Βλαχογιάννης 5 (1), Αντωνίου, Τζαβαρίνης 5 (1).