Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2022

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: (Μαλεσίνα-Γ.Σ. Ιτέας 69-63)

Έχοντας στη διάθεσή της τους Φωτίου και Κετέμα αλλά και τον Θεοφανόπουλος από την προηγούμενη αγωνιστική, η Μαλεσίνα πέτυχε νίκη-ανάσα απέναντι στον Γ.Σ. Ιτέας με 69-63 και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής.

Η Μαλεσίνα ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 12-8, αλλά οι φιλοξενούμενοι έχοντας λύσεις στην επίθεση κατάφεραν γρήγορα να προσπεράσουν στο σκορ και να διατηρήσουν ένα μικρό αλλά σημαντικό στο ψυχολογικό τομέα προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (25-30 στο 17′, 31-34 στο ημίχρονο).

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 39-39 στο 24′, προσπέρασαν με 46-42 στο 27′ και έκλεισαν το γ’ δεκάλεπτο μπροστά με 53-47.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε η ομάδα της Ιτέας μείωσε σε 55-51 στο 33′ με την Μαλεσίνα να βρίσκει λύσεις επιθετικά την ώρα που ο αντίπαλος της κόλλησε και να ξεφεύγει με 60-51 στο 35′. Οι παίκτες του Μωραΐτη μείωσαν σε 61-57 στο 37′ όμως οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν ψύχραιμοι φτάνοντας στη νίκη-ανάσα με 69-63.

Αυτή ήταν η 3η νίκη στο πρωτάθλημα για τη Μαλεσίνα που είχε για πρώτο σκόρερ τον Φωτίου με 26 (3) πόντους, ενώ για τον Γ.Σ. Ιτέας ήταν η 9η ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς οι 26 (4) πόντοι που πέτυχε ο Σταύρου δεν ήταν αρκετοί.

Για τη Μαλεσίνα απουσιάσαν οι Τούντας, Κούτσικος και ο τιμωρημένος Βίγγος.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χαϊνά-Τσάλας Γ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 31-34, 53-47, 69-63.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος): Κετέμα 7, Κανακάρης 9 (3), Δαδίτσιος, Ταμπούρης, Φωτίου 26 (3), Δημητρός, Σέττος, Θεοδώρου 2, Χριστοφόρου, Θεοφανόπουλος 12, Κατσαγάνης 13, Τσελεκόυνης.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης-Μολές): Παπαδημητρίου 3 (1), Μαναίος, Γεωργαντάς 8, Μολές Α. 8 (1), Κατσίμπρας, Χαλκιάς 5 (1), Σταύρου 26 (4), Τσιριπέρου 13 (3).