Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2022

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Νίκη παραμονής! (Γ.Σ. Ιτέας-Πρωτέας Σχηματαρίου 80-69)

Νίκη παραμονής πέτυχε ο Γ.Σ. Ιτέας επικρατώντας εντός έδρας του Πρωτέα Σχηματαρίου με 80-69 σε ένα ματς ντέρμπι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν από την αρχή να πάρουν ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα στο σκορ. Στο 5′ η ομάδα του Μωραΐτη προηγήθηκε με 10-7 και στο τέλος της πρώτης περιόδου με 22-20.

Στο ίδιο τέμπο και η β’ περίοδος με την Ιτέα να κλείνει το πρώτο μισό του αγώνα στο +4 (42-38). Η ομάδα του Χαντζή πέρασε μπροστά στο σκορ στο 24′ με 44-45 και με 48-52 στο 28′ για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα βραχείας κεφαλής (54-55).

Ο Γ.Σ. Ιτέας προσπέρασε με 60-59 στο 34′ και 68-63 στο 36′ για να διαχειριστεί την υπέρ του διαφορά και να φτάσει στην τελική επικράτηση με 80-69.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Στάυρου με 23 (3) πόντους με τον Αγγελόπουλο να τον ακολουθεί με 15 (4), ενώ για την ομάδα του Σχηματαρίου ο Στεφάνου σημείωσε 31, με τον Χατζηστάμου να αγωνίζεται για πρώτη φορά φέτος και να πετυχαίνει 11 (1) πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσιμπός-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 42-38, 54-55, 80-69.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης-Μολές): Κουτρόγιαννος, Παπαδημητρίου, Μαναίος, Γεωργαντάς 7, Μολές 10 (1), Αγγελόπουλος 15 (4), Κατσίμπρας Φ. 6, Κατσίμπρας Π., Χαλκιάς 7 (1), Σταύρου 23 (3), Τσιριπέρου 12 (2), Πασαλιμανιώτης.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Μπελιάς, Νταλαγιάννης 3 (1), Λειβαδίτης, Χαντζής 12 (1), Σαράφογλου, Χατζηστάμου 11 (1), Βλαχάκης 8 (2), Σολομωνίδης, Στεφάνου 31, Χαρίσης 2, Παπαγιαννόπουλος 2, Χαλάτσης.