Δευτέρα 28 Ιανουαρίου 2019

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ Α΄ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ. Ιτέας - Αίαντας Αυλίδας 74-70 μετά από παράταση ( ρεπορτάζ του αγώνα από το fb του Γ.Σ Ιτέας )

ΜΕΛΑΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΤΙΣ ΚΕΡΚΙΔΕΣ

zaaa
Σημαντική νίκη πέτυχε χθες το απόγευμα η ανδρική μας ομάδα μπάσκετ στο κλειστό γήπεδο της Ιτέας σε αγώνα-θρίλερ επί του Αίαντα Αυλίδας με τελικό σκορ 74-70 μετά από παράταση. Με αυτή τη νίκη η ομάδα μας κατάφερε να πλασαριστεί στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α΄ΕΣΚΑΣΕ, όπου με 7 νίκες και 5 ήττες ισοβαθμεί με 19 βαθμούς με τον επόμενο αντίπαλό μας Τελεθριακό Ιστιαίας (Σάββατο 2 ΦΕΒ στην Ιστιαία) και τον Αίαντα Αυλίδας.
IMG 20190126 183115 2
Κατ' αυτόν τον τρόπο το πρωτάθλημα αρχίζει να παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον στη διαμόρφωση της 1ης τετράδας, αν και η πρωτοπόρος & πανίσχυρη ΧΒΑ (Ακαδημίες Χαλκίδας) που νίκησε χθες στην Αμφίκλεια τον Άρη του Βαγγέλη Βουρτζούμη με 65-100, με 11 νίκες και 1 μόλις ήττα μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα και 23 συνολικά βαθμούς, δείχνει να έχει ξεκάθαρα το πάνω χέρι για την πρόκριση στην Γ΄Εθνική κατηγορία.
IMG 20190126 180457
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο αγώνας είχε πάθος μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, εξελισσόμενος σε θρίλερ. Ενώ στην αρχή του αγώνα ξεκινήσαμε δυναμικά παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ, στη συνέχεια ο Αίαντας με μεγάλη ευστοχία στα σουτ 2 και 3 πόντωνκαι καλή άμυνα προσπέρασε στο σκορ (1ο δεκάλεπτο 19-20) με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 32-37 υπέρ του.  Στο 3ο δεκάλεπτο περάσαμε μπροστά στο σκορ με 52-49, ενώ στη συνέχεια ο αγώνας ήταν για γερά νεύρα.
IMG 20190126 193527
Στα τελευταία δευτερόλεπτα, λοιπόν, της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Κωνσταντούρας του Αίαντα με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 65-65 ενώ ο Παπαθεοχάρης είχε στη συνέχεια 0/2 στις βολές και το ματς πήγε παράταση!
Εκεί, ο Γ.Σ. Ιτέας προηγήθηκε με σε 4 πόντους, ο Αίαντας μείωσε σε 72-69 με τρίποντο του Τσιώλη, ο Αγγελέτος με 1/2 βολές μείωσε ακόμα περισσότερο σε 72-70 για να διαμορφώσει το τελικό 74-70 με 2/2 βολές ο Γιάννης Γεωργαντάς που με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας μας αλλά και του αγώνα.
Όλα τα παιδιά υπερέβαλαν ευατόν για να πετύχει η ομάδα μας το επιθυμητό αποτέλεσμα και αξίζουν συγχαρητήρια τόσο στους παίχτες όσο και στους προπονητές που έστησαν την ομάδα πολύ καλά μέσα στο γήπεδο έχοντας ως αντίπαλο μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος.
 ⇩α Χρήστος Μωραΐτης
Δυστυχώς προς το τέλος του αγώνα έγιναν επεισόδια από μια μερίδα φιλάθλων με αποτέλεσμα την πτώση και τον τραυματισμό του πατέρα του προπονητή Χρήστου Μωραΐτη που προσπάθησε να κατευνάσει το πλήθος και στον οποίο ευχόμαστε περαστικά και να επιστρέψει γρήγορα στην καθημερινότητά του.
Ο Χρήστος Μωραΐτης δήλωσε στο stereabasket.gr:  ‘Αυτή τη στιγμή αυτό που προέχει για μένα είναι η υγεία του πατέρα μου. Στην προσπάθεια του να χωρίσει, σπρώχτηκε έπεσε κάτω και χτύπησε. Δεν θέλω να πω τίποτα για τον αγώνα’.