Σάββατο 13 Απριλίου 2019

Άρση Βαρών: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Κωνσταντινίδη - Απανωτά πανελλήνια ρεκόρ στους άντρες

Μεγάλη επιτυχία της ελληνικής άρσης βαρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γεωργίας

Μεγάλη επιτυχία της ελληνικής άρσης βαρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Μπατούμι της Γεωργίας.

Η Ελένη Κωνσταντινίδη κατέκτησε στην κατηγορία των 81 κιλών δύο χρυσά μετάλλια και ένα χάλκινο και ήδη αρχίζει να εισέρχεται στο κλαμπ των καλύτερων αθλητριών του κόσμου.

Η 24χρονη πρωταθλήτρια σήκωσε 97 κιλά στο αρασέ, επίδοση που της χάρισε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ με 126 κιλά κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ζετέ, αλλά και στο σύνολο με 223 κιλά.

Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γεωργίας σημειώθηκαν επίσης απανωτά πανελλήνια ρεκόρ από τους άντρες αθλητές.

Ειδικότερα, ρεκόρ σημειώθηκε στα 96κ. από τον Θοδωρή Ιακωβίδη και τον Γιώργο Μαρκούλα, οι οποίοι «μονομάχησαν» και κατέλαβαν την 6η και 7η θέση αντίστοιχα.

Στο αρασέ το πανελλήνιο ρεκόρ ήταν 157κ. και ο αθλητής του Παναθηναϊκού ξεκίνησε με νέο ρεκόρ στα 158κ.

Ο Γιώργος Μαρκούλας στην τρίτη προσπάθεια σήκωσε 160κ. κατέλαβε την 10η θέση στην κίνηση και σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ, το οποίο όμως δεν «άντεξε» πολύ, αφού ο Ιακωβίδης στην τρίτη προσπάθεια σήκωσε 163κ. και πήρε την 7η θέση.