Τετάρτη 5 Απριλίου 2017

"Σκούπα" στο Μπάσκετ ο ΓΣ Ιτέας... Πρωταθλητές Στερεάς Ελλάδας και στους Παίδες!

Και ναι !!! είμαστε πρωταθλητές ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ και στους παίδες!!!!!
img_2717

Συγχαρητηρια σε όλα τα παιδιά,Συγχαρητήρια κοουτσαρα των επιτυχιων ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΩΡΑΙΤΗΣ στη διοίκηση και σε όλους τους γονείς!!!!!!
Liana Behlivanidi

ΤΕΛΙΚΟΣ ΠΑΙΔΩΝ: Πρωταθλητής παίδων ο Γ.Σ.Ιτέας!

img_2701

ΟΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΤΟΥ ΜΩΡΑΪΤΗ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΜΕ 75-65! ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΥΠΟΔΟΜΗΣ Ο Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ ΤΑ ΠΗΡΕ ΟΛΑ ΦΕΤΟΣ ΣΕ ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΥΣ!

Πρωταθλητής ΕΣΚΑΣΕ στην κατηγορία παίδων είναι εδώ και λίγη ώρα ο Γ.Σ.Ιτέας με την ομάδα του Μωραϊτη να κερδίζει την Παναγίτσα με 75-65, σε ένα πολύ καλό ματς με ανατροπές στο σκορ αλλά και στα συναισθήματα!
Η Ιτέα μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος εφήβων πήρε και το παιδικό, με την ομάδα της Φωκίδας να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος για το 2017 στις κατηγορίες υποδομής!
Η Παναγίτσα ξεκίνησε καλύτερα τον τελικό, προηγήθηκε με 9-1 και 16-5 και με κορυφαίο τον Μπαρμπούρη που έδειξε στοιχεία παίκτη που μπορεί να έχει μεγάλη εξέλιξη, φάνηκε να ελέγχει τον τελικό.
img_2471Η Ιτέα κυρίως με τον Σανούδο προσπάθησε να κρατηθεί στο ματς, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 23-15.
Στη β” περίοδο οι πιτσιρικάδες του Μωραϊτη με πολύ καλή άμυνα ροκάνισαν τη διαφορά και με τρίποντο του Σανούδου προηγήθηκαν με 27-28 και λίγο αργότερα με 27-30 για να τελειώσει το ημίχρονο με καλάθι του Παγώνη στην εκπνοή ισόπαλο με 34-34.
Στο τρίτο 10λεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν στον πόντο (50-52) με τα πάντα να κρίνονται στην τελευταία περίοδο. Η Παναγίτσα ξεκίνησε εντυπωσιακά και ξέφυγε με 60-52 αλλά η Ιτέα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παγώνη έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 4-17 για να πάρει το προβάδισμα στο 1:56 πριν τη λήξη με 64-69.
Οι μικροί του Μωραϊτη διατήρησαν το προβάδισμα φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση της κούπας με 75-65 πετυχαίνοντας στο τέλος συνολικό σερί 23-5 για να φτάσουν στην κατάκτηση του πρωταθλήματος!
Κορυφαίος της Παναγίτσας ο Μπαρμπούρης, ενώ έλειψε στο β” ημίχρονο ο Γαλάνης που τραυματίστηκε και δεν έπαιξε.
Από την Ιτέα, ο Παγώνης ήταν σούπερ στο β’ημίχρονο, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Σανούδος, χωρίς γενικά να υστερήσει κανείς και από τις δύο ομάδες, με τους πιτσιρικάδες να δείχνουν πως έχουν ταλέντο και το μέλλον να προβλέπεται πολύ καλό για Ιτέα και Χαλκίδα.
Διαιτητές: Κοτσιμπός-Χουγιάζος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 11-19, 16-18, 15-25.
ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μιχαήλ): Βαλαής, Ντουζίδης 3 (1), Λουκάς, Καρυστινός 19, Γαλάνης 7, Μπαρμπούρης 23 (1), Ματρόζος, Καραγεώργος 2, Κυπαρισσόπουλος, Χατζητσοπάνης 6, Μακάκης, Καμπιώτης 5.
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παπανικολάου, Παγώνης 30 (1), Σανούδος 23 (1), Ιατρίδης 4, Φώτης, Γερεντές, Δημητρίου 14 (1), Περδίκης, Αγουρίδης, Σανούδος Απ., Παπαδρόσος 4, Λίκε.