Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2015

Άνετη επικράτηση και κορυφή για τον Αστέρα & Σε ανοδική πορεία ο ΓΣ Ιτέας!

Χωρίς να συναντήσει ουσιαστικά καμία αντίσταση ο Αστέρας Ιτέας συνέτριψε με 11-0 τον Ολυμπιακό Κίρρας στο γήπεδο του Χρισσού. Στο παιχνίδι δεν μπορεί να γίνει καμία απολύτως κριτική

αφού ειδικά στο πρώτο μέρος κάθε επιθετική προσπάθεια του Αστέρα κατέληγε σε γκολ. Στην επανάληψη οι τυπικά γηπεδούχοι έριξαν στροφές και πέτυχαν μόνο! τρία τέρματα με αποτέλεσμα να μην πάρει ακόμη ευρύτερες διαστάσεις το σκορ. Φυσικά η ομάδα της Κίρρας δεν έδειξε ότι είχε την δυνατότητα να αντιδράσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Μετά από δύο αγωνιστικές ο Αστέρας είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με μοναδικό συγκάτοικο τον Αμφισσαϊκό, αλλά με πολύ καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Αμφισσαϊκός 2006 - Ακαφημία 94   7-1 (4-0)
Ανδρούτσος Γραβιάς - Κρισσαίος Χρισσού   1-6 (0-4)
Απόλλων Δελφών - Ησαΐας Δεσφίνας   1-1 (1-1)
Αστέρας Ιτέας - Ολυμπιακός Κίρρας   11-0 (8-0)

8. Ανδρούτσος Γρ. 2 0-0-2 2-10 0

Το επόμενο σαββατοκύριακο δεσπόζει το, θεωρητικά τουλάχιστον, ντέρμπι μεταξύ Κρισσαίου και Αστέρα, ενώ ξεκινά και ο δεύτερος όμιλος. Αναλυτικά το πρόγραμμα της επόμενης εβδομάδας:

Αστέρας Ιτεας - Ολυμπιακός Κιρρας 11-0
Εύκολο απόγευμα και σαν σε προπόνηση ο Αστέρας πέρασε και απ την Κιρρα με το εκωφαντικο 11-0.(8-0 ημίχρονο) Πολύ καλός σε όλες τις γραμμές του και χωρίς να δυσκολευτει έφτασε εύκολα και σήμερα στην νίκη με πλουραλισμο στο σκοραρισμα,όπως άλλωστε σε όλα τα επίσημα παιχνίδια του φέτος.Χατ τρικ ο Χαρδαλουπας,ντεμπούτο για τον Κουρελη,πολύ καλοί όλοι όσοι αγωνιστικαν.
Σγουρος 65' κ 71'

Η σύνθεση: Αλεξανδρής, Θάνος(46' Πολυζωιδης),Βάσος,Κατσικωστας(31' Κουρελης),Κουβελης,Βηχος,Τοπουζι,Παπαγεωργίου, Χαρδαλουπας,Καρδαρας,Δαμιανος(58' Σγουρος)

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΣΕ, πέτυχε ο Γυμναστικός Σύλλογος Ιτέας αυτή τη φορά επί του Αλέξανδρου Αρτάκης.
Οι δύο ομάδες, νεοφώτιστες στην κατηγορία, έχουν τους ίδιους στόχους στο φετινό πρωτάθλημα, κάτι που κάνει ακόμη πιο σημαντική την νίκη. Έτσι η ομάδα της Ιτέας απομακρύνθηκε ακόμη από τις τελευταίες θέσεις και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.
Η δύναμη της έδρας μίλησε και πάλι και ο ΓΣ Ιτέας πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα στο κατάμεστο για ακόμη μια φορά κλειστό της πόλης. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και παρότι οι γηπεδούχοι διατηρούσαν στο μεγαλύτερο διάστημα το προβάδισμα, το αποτέλεσμα κρίθηκε ουσιαστικά στα τελευταία λεπτά.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Γυμναστικό να παίρνει από την αρχή τα ηνία και να προσπαθεί να χτίσει μια διαφορά, αλλά οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι πλησιάζοντας συνέχεια στο σκορ. Η ομάδα του Χ. Μωραΐτη έφτασε να προηγηθεί ακόμη και με 13 πόντους αλλά το πρώτο δεκάλεπτο τη βρήκε μόλις 3 πόντους μπροστά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο μεγαλύτερο διάστημα αλλά ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τέλος τους έδωσε διαφορά 11 πόντων.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Αλέξανδρου πίεσε στην άμυνα, οι παίκτες του ΓΣ Ιτέας ήταν άστοχοι στα πολλά τρίποντα που δοκίμασαν και όπως ήταν φυσικό η διαφορά εξανεμίστηκε. Η αρχή του τελευταίου και καθοριστικού δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός καλαθιόυ και με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να πιέζουν το παιχνίδι φάνηκε να γυρίζει αφού ο Αλέξανδρος πέρασε προς στιγμήν μπροστά, με έναν πόντο. Η συνέχεια όμως άνοικε στον Γυμναστικό που έκανε ένα σερί 18-5 και όχι μόνο πήρε την νίκη αλλά και την διαφορά που έκλεισε στους 12 πόντους.
Οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμη μια σημαντική νίκη είχαν κορυφαίο τον Γεωργαντά που με 29 πόντους ήταν αυτός που οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στην επιτυχία. Παραλίγο να στοιχίσει στην Ιτέα αυτό που της έδωσε το προηγούμενο ροζ φύλλο, τα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75, όπου είχε μόλις 5 στα 30!
Τα στατιστικά του αγώνα:
ΓΣ Ιτέας - ΓΕ Αλέξανδρος 75-63
Δεκάλεπτα: 18-15, 40-29, 50-48, 75-63

Διαιτητές: Παντρευτής - Ζάχος.
ΓΣ Ιτέας (Μωραϊτης): Λεοντίου, Κουτρόγιαννος, Μπαντέλας 1, Γεωργαντάς 29, Μούκας 7, Αγγελόπουλος 6 (2), Πράππας 9 (3), Ευθυμίου 9, Παπαθεοχάρης, Παρασκευόπουλος 2, Παπαδήμας 2, Μωραϊτης Ι. 10.
ΓΕ Αλέξανδρος (Πανούσης): Γκόλιας 8 (1), Παστήρας 5, Νικολάου 12, Βαλήλας 2, Αναγνώστου 9 (1), Καπλανέρης 2, Λιαμπότης 18 (4), Δαύρης 7.
Επόμενος αγώνας για τον Γυμναστικό στη Θήβα με αντίπαλο τον Άρη που φέτος δείχνει ότι μπορεί να πάει ακόμη και για πρωτιά. Ένα παιχνίδι δύσκολο το οποίο η ομάδα της Ιτέας θα αντιμετωπίσει χωρίς άγχος αφού είναι από αυτά που μόνο να κερδίσει έχει.