Δευτέρα 27 Ιουνίου 2016

Η Α.ΦΩ.ΣΤ.ΕΛ κατακτά το πανελλήνιο πρωτάθλημα αλεξιπτώτου πλαγιάς 2016

Το πανελλήνιο πρωτάθλημα αλεξιπτώτου πλαγιάς για 4η φορά!!! στην Α.ΦΩ.ΣΤ.ΕΛ

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που έγινε στη Δεσκάτη Γρεβενών από 19-26 Ιουνίου, στο οποίο συμμετείχαν και αθλητές από άλλες χώρες η αερολέσχη Φωκίδας και Στερεάς Ελλάδας μετά από 5 αγωνιστικές, κατέκτησε την πρώτη θέση στη γενική κατηγορία και την 2η στην Β κατηγορία αλεξιπτώτων .
Συγκεκριμένα ο Γιάννης Ξηρός κατέλαβε την 1η  θέση από τους 50 συμμετέχοντες και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για 4η φορά, ενώ ο ανερχόμενος Γιάννης Γεωργοσόπουλος  την 2η θέση στην Β κατηγορία αλεξιπτώτων .
Την 2η και 3η  θέση της γενικής κατηγορίας κατέλαβαν οι  πιλότοι Χάρης Λεπέσης της αερολέσχης Ήπειρος και ο Νοτιοαφρικανός Stef Junker αντίστοιχα.
Επίσης οι πιλότοι της Α.ΦΩ.ΣΤ.ΕΛ. Φώτης Γρίβας και  Γιώργος Σιδηρόπουλος κατέλαβαν την  43η και 50η θέση της γενικής κατηγορίας αντίστοιχα.
Ο Γιώργος  Σιδηρόπουλος δυστυχώς λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων πέταξε μόνο στην πρώτη αγωνιστική και έτσι δεν μπόρεσε να καταλάβει καλύτερη θέση.
Ο επόμενος αγώνας είναι το πανελλήνιο κύπελλο στο Σαντομέρι Αχαΐας  στις 4-5 Σεπτεμβρίου