Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017

Κομβική νίκη για τον Αστέρα (2-1)

Νίκη που τον σταθεροποιεί σε απόσταση ασφαλείας από τη διακεκαυμένη ζώνη πέτυχε στην Ιτέα ο Αστέρας επικρατώντας με 2-1 επι του ΑΟ Θήβα, ενός από τους βασικούς ανταγωνιστές του στη μάχη της παραμονής. Οι παίκτες του Κώστα Λίβα έριξαν τα θεμέλια της επικράτησης στο πρώτο ημίχρονο και ειδικότερα στο τελευταίο πεντάλεπτο, όπου προηγήθηκαν με σκορ 2-0 με γκολ του Ζαννιά στο 40 και του Γεωργουσόπουλου στο 45, σε ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα, στέλνοντας την ομάδα της Ιτέας με διαφορά δύο τεράτων στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο το ζητούμενο για τον Αστέρα ήταν η διαχείριση του σκορ, κάτι που υλοποιήθηκε, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο τελικό 2-1 στο 90 με τον Μαυρόπουλο, σε σημείο, όμως, που δεν υπήρχαν περιθώρια για περαιτέρω αντίδραση από τους Βοιωτούς, που αντιμετωπίζουν σημαντικά οικονομικά και λειτουργικά προβλήματα.
Χαρακτηριστικό του αγώνα οι δύο αποβολές από το πρώτο μέρος (15΄), μία για κάθε ομάδα και το χαμένο πέναλτι για την Θήβα. Με τη νίκη αυτή ο Αστέρας απομακρύνθηκε 6 βαθμούς από τη γραμμή του υποβιβασμού και πάει με άνεση στο Πανθεσσαλικό την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου για να κλείσει τις υποχρεώσεις του για τον πρώτο γύρο, όπου όμως το πρόγραμμα στις 5 πρώτες του αγωνιστικές είναι ιδιαίτερα δύσκολο για την ομάδα της Ιτέας.
Στο Δίστομο ο Αμβρυσσέας υπέστη τη δεύτερη εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από το δεύτερο της βαθμολογίας Αλμυρό, που απέδειξε ξανά τη φετινή του ισχύ. Για τους περσινούς πρωταθλητές Μαγνησίας, που δείχνουν ότι μάλλον δε θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα σωτηρίας, το παιχνίδι “καθάρισαν” στο πρώτο μέρος ο Νάκας (6΄) και ο Γκοτοβάς (36΄). Την επόμενη Κυριακή ο Αμβρυσσέας θα έχει την ευκαιρία να πάρει βαθιά ανάσα στο Καρπενήσι κόντρα στον αδύναμο ΑΠΟΚ Βελούχι και να ανεβεί βαθμολογικά.
Το σερί του συνέχισε ο ΑΟ Σελλάνων που κέρδισε εκ νέου στην έδρα του τον καταδικασμένο πια Οπούντιο Μαρτίνου με 4-2 σταθεροποιούμενος και αυτός ψηλά στη βαθμολογία. Αντίθετα, σοκ υπέστη η Νίκη Βόλου, που στις καθυστερήσεις έχασε δύο βαθμούς στα Τρίκαλα, καθώς ισοφαρίστηκε στο 90+ σε 1-1. Έδαφος έχασε και ο Ρήγας Φεραίος, που δεν κατάφερε ξανά να εκμετελλευτεί την έδρα του και έμεινε στο 0-0 με τον Αχιλλέα Φαρσάλων. Τέλος χθες, σε ένα διαδικαστικό παιχνίδι, το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρωτιά, ο ΝΠΣ Βόλος, επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία επί του ΑΠΟΚ Βελούχι με 5-1.