Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2022

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Θριαμβευτική πρεμιέρα! ΓΑΣ Άμφισσας-Παραμυθιά 63-56

Η πρώτη εμφάνιση του ΓΑΣ Άμφισσας στη Γ’ Εθνική μετά από 26 χρόνια, συνοδεύτηκε από σπουδαία νίκη απέναντι στην Παραμυθιά με 63-56, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε!

Ο Μουρατίδης ήταν ο παίκτης που στην ουσία έκρινε τον αγώνα σημειώνοντας τους 9 τελευταίους πόντους της ομάδας του!

Ο ΓΑΣ Άμφισσας ξεκίνησε με άγχος και η Παραμυθιά το εκμεταλλεύτηκε για να προηγηθεί με 5-13 στο 5′. Γρήγορα όμως οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά μειώνοντας σε 20-25 και σε 32-37 στο ημίχρονο.

Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι με πολύ καλή άμυνα κατάφεραν και προσπέρασαν στο σκορ με 48-47 στο 30΄ για να κριθούν όλα στο τελευταίο 10λεπτο.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (51-51 (στο 35′), για να κριθούν όλα στο φινάλε, με τον Μουρατίδη να είναι καταλυτικός και τον ΓΑΣ Άμφισσας να πανηγυρίζει την πρώτη και συνάμα ιστορική νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, με σκορ 63-56!

Πρώτος σκόρερ για τον ΓΑΣ Άμφισσας ο Μουρατίδης με 33 πόντους και τον ακολούθησε ο Σωκράτης Γκιζόγιαννης με 14 πόντους.

Διαιτητές: Δολγύρας-Παπαγιώτης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 32-37, 48-47,

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας): Τσικνής, Λούπουλ, Οικονόμου 1, Μουρατίδης 33 (4), Τσάρας, Παπαθεοχάρης 6 (2), Τσιγγενόπουλος 6, Ξαγάρας, Γκιζόγιαννης Σωκ. 14 (1), Μαμαρέλης 3 (1), Δρίβας, Κωνσταντίνου.

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ (Μπάθας): Χάτζος 17 (2), Ματσάγγας 8 (2), Ψιλοδημήτρης 5 (1), Ταχιάς, Μάλλιος 4, Σωτηρίου 9 (1), Κατσίβελος, Βάτσιος, Κρίπσι 11,  Κωσταράς, Τσιρώνης 2.