Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2018

Χόρτασαν γκολ στα γήπεδα της Φωκίδας στους αγώνες της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος

Του Τάσου Τσόλκα

Ούτε ένα, ούτε δύο, ούτε τρία αλλά… είκοσι τρία γκολ είχαμε στους τέσσερις αγώνες της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Φωκίδας που έγιναν χθες !

Στο γήπεδο των Μαλαμάτων ο Απόλλων Ευπαλίου έκανε ουσιαστικά μια καλή προπόνηση αφού η ομάδα της Τολοφώνας Ερατεινής ξεκίνησε τον αγώνα με 10 παίχτες μια και δεν συμπλήρωνε 11κάδα!. Και σαν να μην έφτανε αυτό στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε με 9 παίχτες λόγω τραυματισμού του τερματοφύλακα της .
Έτσι ο Απόλλων τόριξε στην προπόνηση, σεβάστηκε το πρόβλημα του αντιπάλου, πετυχαίνοντας μόνο 6 τέρματα. Μάλιστα τα 5 στο Α΄ ημίχρονο που ο αντίπαλος αγωνιζόταν με 10 παίχτες και ένα μόνο στο δεύτερο μέρος που αγωνιζόταν με εννέα.
Σπουδαίο ματς έγινε και στο Λιδωρίκι όπου τελικά ο Αετός ηττήθηκε από τον Αμφισσαϊκό με 3 – 2.

Εντυπωσιακή ήταν η διαμόρφωση του σκορ στον αγώνα Ακαδημίας ΄94 Άμφισσας με τον Απόλλωνα Δελφών. Η ομάδα των Δελφών προηγήθηκε στο ημίχρονο με 0 – 2. Στο δεύτερο η Ακαδημία αντεπιτέθηκε και κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις στο 95΄λεπτό σε 2 – 2.
Τέλος στη Δεσφίνα ο σαφώς ανώτερος Ησαΐας συνέτριψε με 8 – 0 την αδύναμη και νεανική Ένωση Γλυφάδας.

* Διαγόρας Πολυδρόσου και Ακαδημία Ιτέας έχουν έναν αγώνα λιγότερο
Το επόμενο Σαββατοκύριακο θα γίνουν οι αγώνες της 3ης αγωνιστικής με το εξής πρόγραμμα,