Κυριακή 11 Μαρτίου 2018

Δεν τα κατάφερε ο Γ.Σ. Ιτέας αυτή την φορά. Πολλά συγχαρητήρια για την Δεύτερη θέση !

Ο Αλέξανδρος πρωταθλητής εφήβων νίκησε με 69-67 τον Γ.Σ.Ιτέας!

Τελικός εφήβων #ΕΣΚΑΣΕ: Γυμναστικός Σύλλογος Ιτέας - Αλέξανδρος Αρτάκης 67-69 🏀🏀
Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό, σήμερα το απόγευμα, στο γήπεδο της Αλιάρτου με τελικό σκορ 67-69 υπέρ του Αλέξανδρου Αρτάκης, δεν θα μπορούσαμε παρά να εξυμνήσουμε την αξιέπαινη αγωνιστική πορεία της εφηβικής μας ομάδας καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν με αποκορύφωμα την σημερινή ημέρα που μπορεί να μην πήραμε το τρόπαιο - όπως πέρυσι - αλλά δείξαμε για μία ακόμη φορά πόσο ανταγωνιστικοί μπορούμε να είμαστε σε μεγάλα ματς και με δυνατούς αντιπάλους. Πρόκειται μάλιστα για τον τέταρτο σε σειρά τελικό που παίζουμε και αυτό από μόνο του δείχνει την σημαντική δουλειά που γίνεται από το προπονητικό team στις υποδομές και τα φυτώρια του Γυμναστικού Συλλόγου Ιτέας, όλα αυτά τα χρόνια. Αξίζουν, λοιπόν, τα συγχαρητήρια όλων μας αυτοί οι παίχτες, οι προπονητές, ο πρόεδρος και οι άνθρωποι του συλλόγου που "τρέχουν" για όλα και φροντίζουν για τα πάντα υπό τις αντίξοες - μάλιστα - συνθήκες που όλοι γνωρίζουμε.

Ο Αλέξανδρος Αρτάκης είναι για πρώτη φορά στην ιστορία του πρωταθλητής Εφήβων, κερδίζοντας σε ένα συναρπαστικό τελικό την Ιτέα με 69-67!
Η ομάδα του Πανούση είχε τον έλεγχο για 35′ λεπτά, προηγήθηκε σταθερά με 10-15 πόντους αλλά στο τέλος η Ιτέα δεν το έβαλε κάτω και παραλίγο να πετύχει μια επική ανατροπή έχοντας δύο σουτ στο φινάλε για να πάρει εκείνη το τρόπαιο!
Τελικά, ο Αλέξανδρος άντεξε στην πίεση της Ιτέας κατακτώντας την κούπα που πανηγυρίστηκε δεόντως!
Με πολλές εναλλαγές στο σκορ το πρώτο 10λεπτο, με τον Αλέξανδρο ανα πετυχαίνει ένα επιμέρους 0-8 ξεφεύγοντας με 19-24 για να λήξει η πρώτη περίοδος 21-24 με καλάθι του Παγώνη.
Αυτό το πρώτο 10λεπτο ήταν και μια άτυπη μονομαχία Δημητρίου-Καζάνα που σκόραραν 12 και 10 πόντους αντίστοιχα για τις ομάδες τους.
Με 4 πόντους του Καζάνα ο Αλέξανδρος ξέφυγε 23-29 στη β’ περίοδο ενώ με 2 τρίποντα του Καζάνα και του Τσιλινίκου και ένα λέι-απ από του Καζάνα στον αιφνιδιασμό ο Αλέξανδρος προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (27-39), με τον Κουτρόγιαννο με τρίποντο στην τελευταία επίθεση να κατεβάζει τη διαφορά στους 9 (32-41) που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο εκπληκτικός Καζάνας τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 23 πόντους!
Στη γ’ περίοδο με τρίποντο του Κουτρόγιαννου και καλάθι δύο πόντων του Παγώνη η ιτέα μείωσε σε 41-45, μπαίνοντας εκ νέου στον τελικό.
Ο Αλέξανδρος ξέφυγε και πάλι στο σκορ με 41-51 αλλά δύο τρίποντα του Κουτρόγιαννου και του Παγώνη έφεραν και πάλι τον τελικό στους 4 πόντους (47-51). Ο Καζάνας αλλά και ο Τσιλινίκος έδωσαν λύσεις στην ομάδα του Πανούση που προηγήθηκε με 47-56 για να κλείσει το τρίτο 10λεπτο με 47-58.
Με 5 πόντους του Σοροβού (τρίποντο και δίποντο) ο Αλέξανδρος ξέφυγε με 55-69 δείχνοντας πως έχει ξεκάθαρη… παράσταση νίκης, με την Ιτέα να κάνει κατάχρηση στο τρίποντο και με τον τελικό να μπαίνει στο τελευταίο 5λεπτο.
Στο 2:48 με τρίποντο ο Παγώνης μείωσε σε 61-69 με τον Πανούση να παίρνει τάϊμ-άουτ με τον Δημητρίου να ευστοχεί σε νέο τρίποντο μετά την επαναφορά (64-69) και τον μεγάλο τελικό να παίρνει φωτιά!
Στο 1:45 ο Δημητρίου με ½ βολές μειώνει σε 65-69 για να πετύχει καλάθι και να χάσει τη συμπληρωματική βολή φάουλ ο Παγώνης στο 1:17 μειώνοντας σε 67-69 με το σερί της Ιτάς να φτάνει το 12-0!
Ο Κοντογιάννης έχασε το τρίποντο για το προσπέρασμα της Ιτέας, ο Αλέξανδρος έχασε με τη σειρά του την επίθεση και η ξεκίνησε την τελευταία επίθεση του τελικού με το σκορ στο 67-69!
Ο Παπαδρόσος έχασε το τρίποντο στην εκπνοή και ο Αλέξανδρος πανηγύρισε την πρώτη κούπα της ιστορίας του με 69-67!
Διαιτητές: Κοτσιμπός-Χατζής.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 32-41, 47-58, 67-69,
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 18 (4), Κουτρόγιαννος 20 (3), Ιατρίδης, Περδίκης, Κοντογιάννης 8, Γερεντές, Παπανικολάου, Αγουρίδης, Κρικέλας 2, Δημητρίου 17 (3), Παπαδρόσος 2, Αναγνωστάκος.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΡΤΑΚΗΣ (Πανούσης): Καζάνας 31 (1), Αρβανίτης, Μπλέτσας, Μακρύγιαννης 14, Παύλου, Κακαβάς, Βοσνιάδης, Τσιλινίκος 11 (1), Κατώλης, Παναγιωτίδης 2, Σοροβός 5 (1), Δάβρης 6.