Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2018

Απέκτησε συγκάτοικο στην κορυφή ο Μάκαρος- Νίκη 4άδας για το Γ.Σ. Ιτέας

Τη δεύτερή του ήττα γνώρισε χθες ο Μάκαρος για το πρωτάθλημα της Ά ΕΣΚΑΣΕ στην Αυλίδα από τον τοπικό Αίαντα με 70-62 και απέκτησε ξανά συγκάτοικο στην κορυφή τον Άρη Θήβας. Σε ένα πράγματι ανταγωνιστικό πρωτάθλημα η ομάδα της Άμφισσας στάθηκε ανταγωνιστικά για 30 λεπτά. Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν πολύ περισσότερες επιθετικές λύσεις και κατάφεραν να πάρουν το ρόζ φύλλο αγώνα αναπτερώνοντας τις ελπίδες τους για είσοδο στην 4αδα. Από την άλλη, ο Μάκαρος οφείλει να ψάξει μια σημαντική εκτός έδρας νίκη, αν θέλει να έχει το πλεονέκτημα στα play off, καθώς στις δύο μέχρι τώρα εξόδους του με ομάδες της πρώτης πεντάδας έχει γνωρίσει ισάριθμες ήττες.
Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-34, 46-49, 70-62.
Μάκαρος (Ν. Παπούλιας): Λεοντίου 2, Κουτσογιάννης 7 (1), Οικονόμου 10, Λούπουλ 15, Φωτητζόγλου 10, Μουντζούρης 2, Νασάκης 16.
Στην Ιτέα ο ΓΣ υπέταξε την άλλη ομάδα της Αυλίδας με 65-59 σε ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι με εναλλαγές στο προβάδισμα και αρκετό σαπένς. Στο τέλος μέτρησε το μέταλλο της ομάδας του Μωραίτη, που είχε τα ψυχικά αποθέματα, ώστε να πάρει μια πολύτιμη βαθμολογικά νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 9-16, 31-35, 49-48, 65-59
ΓΣ Ιτέας (Χ. Μωραίτης): Παγώνης 2, Παπαθεοχάρης 3, Μπαντελάς 6, Γεωργαντάς 19, Σκούρας, Αγγελόπουλος 17 (5), Πράππας, Ευθυμίου 15 (2), Παπαδήμας 2, Δημητρίου, Κουτρόγιαννος 2, Λύτρας.