ΜΠΑΣΚΕΤ :ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ-ΙΤΕΑ 74-54

ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ 2015-16
Α” ΕΣΚΑΣΕ
Εύκολα και απλά!

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Άρη Θηβών και άνετη νίκη επί της Ιτέας με 74-54, με την ομάδα του Σωτ.Γερμανού να προσθέτει μια ακόμα νίκη στο ενεργητικό της.
Οι γηπεδούχοι έκαναν τέλειο πρώτο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση, μην αφήνοντας το παραμικρό περιθώριο στην Ιτέα, που δεν μπήκε ποτέ μέσα στον αγώνα.
Τα πάντα κρίθηκαν από πολύ νωρίς, με την ομάδα του Γερμανού να προηγείται με 20-4 στην α” περίοδο και με 50-15 στο ημίχρονο.
Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής στους μικρούς και την Ιτέα να μαζεύει κάπως τη διαφορά, μειώνοντας στο τελικό 74-54.
Διαιτητές: Παντρευτής-Μασλατζίδης Ι.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-4, 30-11, 15-23, 9-16.
ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ (Γερμανός): Χαρατσής 20 (1), Ματσαγγούρας 3, Κουτσοβασίλης 7, Σολομωνίδης 3, Φωτητζόγλου 4, Σκυριανός 11, Κανινής 4, Μανώλας, Ζυγογιάννης, Κλούρας 7, Παπάνογλου 15, Μπεκρής.
ΙΤΕΑ (Μωραϊτης): Λεοντίου 6, Αγγελόπουλος 1, Μπαντέλας 1, Γεωργαντάς 12, Μούκας 2, Μωραϊτης 16 (1), Πράππας 8 (2), Ευθυμίου 5, Παπαθεοχάρης, Παρασκευόπουλος 3, Κουτρόγιαννος, Σκούρας.

Με την ολοκλήρωση της 4ης αγωνιστικής, η κορυφή εξακολουθεί να χωράει μόνο δύο ομάδες, τη Μαλεσίνα και τον Λοκρό Αταλάντης, τις μοναδικές που διατηρούν το αήττητο στη φετινή κούρσα.
Στην αντίπερα όχθη, Ερέτρια, Σύλλας και Μάκαρος Άμφισσας βρίσκονται ακόμα στην αναζήτηση της πρώτης τους φετινής νίκης.
Στα χθεσινά παιχνίδια, δεν υπήρξε κανένα ντέρμπι, με εξαίρεση μόνο τον αγώνα του Σχηματαρίου με την Ερέτρια, με τη μικρότερη διαφορά να είναι οι 17 πόντοι της συγκεκριμένης αναμέτρησης.
Στους σκόρερς, ο Γιώργος Ρουμελιώτης του Τελεθριακού συνεχίζει ακάθεκτος φτάνοντας τους 96 πόντους (24 μ.ο.), με τον Κοσμετάτο να τον ακολουθεί.
Στα τρίποντα, η κορυφή ανήκει και πάλι στον Γ.Ρουμελιώτη με τον Λιαμπότη του Αλέξανδρου να ακολουθεί στη 2η θέση.