Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2015

Σαρωτική Ιτέα! ΙΤΕΑ-ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 67-45 (ΦΩΤΟ)

Α” ΕΣΚΑΣΕ

Μια Ιτέα από τα παλιά, μετέτρεψε το γειτονικό ντέρμπι με τον Μάκαρο Άμφισσας σε περίπατο, κατακτώντας τη νίκη με 67-45, που είναι παράλληλα η πρώτη της στη φετινή επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία.
Οι γηπεδούχοι πήραν μεγάλη ώθηση από τον κόσμο τους που γέμισε ασφυκτικά το κλειστό και από την αρχή έδειξαν πως θα είναι οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού.
Η ομάδα του Μωραϊτη πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ ξεφεύγοντας με 22-12 στην α” περίοδο.
Η Άμφισσα αντέδρασε μειώνοντας σε 28-26 αλλά μέχρι εκεί, καθώς η Ιτέα πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 34-26.
Το β” ημίχρονο είχε περισσότερο τυπική διαδικασία, με την Ιτέα να κάνει ένα επιμέρους 23-10 φτάνοντας στο 57-36, με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά με 67-45 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τον κόσμο τους!
Διαιτητές: Ντάνος-Χριστοδούλου
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 12-14, 23-10, 10-9.
ΙΤΕΑ (Μωραϊτης): Λεοντίου, Αγγελόπουλος, Μπαντελάς 4 (1), Γεωργαντάς 15, Μούκας, Σταθάς 4 (1), Παπαδήμας, Ευθυμίου 21 (4), Παπαθεοχάρης, Παρασκευόπουλος 5 (1), Κουτρόγιαννος 3 (1), Μωραϊτης Ι. 16 (1).
ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Παπούλιας): Λούπουλ, Αμπλάς 3, Οικονόμου 8 (1), Κυριακίδης 6 (1), Γίδας 2, Φουσέκης 2, Κακούσης 9 (1), Μαμαρέλης 5, Ψιμούλης 4, Γιαννακόπουλος 6.