Παρασκευή 3 Μαΐου 2024

Ο Γ.Σ Ιτέας πανάξιος πρωταθλητής στο Final-4 Παίδων !

Γ.Σ. Ιτέας-ΑΓΕ Χαλκίδας 65-41(Τελικός)

Ο Γ.Σ. Ιτέας είναι πανάξια ο πρωταθλητής ΕΣΚΑΣΕ στην κατηγορία παίδων, επικρατώντας στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Ιτέας, της ΑΓΕ Χαλκίδας με 65-41!

Η ομάδα του Μωραΐτη ήταν ανώτερη, επέβαλε το ρυθμό της μετά το πρώτο 10λεπτο που είχε ”μπουκώσει” από το άγχος και με πολύ καλό μπάσκετ κυρίως στο β’ ημίχρονο, με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας που θύμιζε…σέρβικη σχολή, επέβαλε το ρυθμό της φτάνοντας δίκαια στην κατάκτηση του τίτλου.

Η ΑΓΕΧ, που γνώρισε την πρώτη ήττα για φέτος, δεν βρέθηκε σε καλή μέρα ιδίως επιθετικά μένοντας στο β’ ημίχρονο πίσω στο σκορ με διαφορά.

Μετά το αρχικό 4-2 του Γ.Σ. Ιτέας η ΑΓΕΧ με ένα δικό της 0-8 προηγήθηκε με 4-10 στο 7′ με τον Ντινόπουλο να σπάζει το σερί με σουτ τριών πόντων και το πρώτο 10λεπτο να ολοκληρώνεται με 9-10.

Το σερί του Γ.Σ. Ιτέας έφτασε στο 10-0 (14-10), με τον Πετσινό με τρίποντο και τον Παναγιωτόπουλο στον αιφνιδιασμό να πετυχαίνουν το 19-12, ενώ ο Ζαχαρόπουλος με καλάθι και φάουλ έφερε για πρώτη φορά την ομάδα του Μωραΐτη στο +10 (24-14), σε ένα διάστημα που οι γηπεδούχοι πήραν τα ριμπάουντ και έτρεξαν στον αιφνιδιασμό, με το ημίχρονο να τελειώνει με 26-18.

Στη γ’ περίοδο ο Γ.Σ. Ιτέας ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και μαζί σταθερά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κουτρολίκο στο 26′ να πετυχαίνει το 38-21 και τον Ζαχαρόπουλο με τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου να γράφει το 51-26, με το +25 να αποτελεί και τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα έως εκείνη τη στιγμή, με ένα επιμέρους 25-8 σε ένα χρονικό διάστημα που οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση!

Το τελευταίο 10λεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Γ.Σ. Ιτέας με πολύ ωραίο μπάσκετ να φτάνει τη διαφορά ακόμα και στο +34 με τρίποντο του Παναγιωτόπουλου (65-31), με το 65-41 να είναι το τελικό σκορ του τελικού!

Από τους πρωταθλητές, ο mvp Παναγιωτόπουλος, μαζί με τους Ζαχαρόπουλο, Ντινόπουλο, Κουτρολίκο, Πετσινό, αποτελούν μια πεντάδα παικτών που θα μας…απασχολεί για αρκετά χρόνια!

Από την ΑΓΕ Χαλκίδας ο Μάμαλης έδειξε πολύ καλά στοιχεία κοντά στο καλάθι.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Ντάνος (πολύ καλοί).

Κριτές: Ρίζος-Δρίβα-Ντουρντουρέκας.

ΠΕΡΙΟΔΟΙ: 9-10, 26-18, 51-26, 65-41.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Παναγιωτόπουλος 17 (1), Τσατσαρώνης Δ., Παρασκευόπουλος, Ζαχαρόπουλος 10, Ντινόπουλος 17 (4), Τσατσαρώνης Α., Μωραΐτης, Ρεπούσης, Κυτεόπουλος, Μπαρμπαγιάννης, Κουτρολίκος 6, Πετσινός 15 (3).

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος-Πανούσης): Ντελέκος, Παπανδρέου, Μούτσος Ι. 2, Μαγγιδάκης, Παπατσίμπας, Μούτσος Ι. 7, Στεργίου , Γαβαλάς 4, Δροσίδης, Μούτσος Π., Τόγιας 8, Μάμαλης 20.