Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2022

ΕΦΗΒΩΝ Β’ ΦΑΣΗ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Γ.Σ. Ιτέας-Έσπερος Λαμίας 68-55

Στο ντέρμπι της β’ φάσης εφήβων για τον β’ όμιλο, ο Γ.Σ. Ιτέας νίκησε τον Έσπερο Λαμίας με 68-55 και απέκτησε αβαντάζ για τη συνέχεια της διοργάνωσης!

Οι δύο ομάδες, που προέρχονταν αήττητες από την α’ φάση των εφήβων, έπαιξαν καλό μπάσκετ, με τον Έσπερο να είναι καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 32-35.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό, κατάφεραν να ξεφύγουν με +10 πόντους στη γ’ περίοδο με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Χαλκιά (27 πόντοι), για να διατηρήσουν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα φτάνοντας στο τελικό 68-55.

Διαιτητές: Ντάνος-Χριστοδούλου Σπ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 17-19, 19-7, 17-13.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Μολές Ι. 8 (2), Μαναίος 5, Κουτρόγιαννος 9 (3), Ξηρός, Μολές Αργ. 7 (1), Κατσίμπρας Φ. 8 (2), Κανάτας 2, Χαλκιάς 27 (4), Ζαχαρόπουλος, Ντινόπουλος, Κούκος.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης Μ.): Δερνίκας, Μωΰσογλου 2, Μαντανίκας, Κεφαλληνάκης 11 (2), Χαρίλας Δ. 18 (1), Χαρίλας Αθ. 13 (3), Πιλάτος, Ντεπάϊ 8, Κύρκος, Λεμονής 3 (1), Αλεξίου, Καλντής.