Δευτέρα 5 Μαρτίου 2018

Στους 5 καλύτερους του κόσμου ο Εμμανουήλ Καραλής

Στο ­«κλαμπ» των μεγάλων αθλητών του άλματος επί κοντώ βρίσκεται πλέον ο 18χρονος Εμμανουήλ Καραλής, ο οποίος στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος κλειστού στίβου στο Μπέρμιγχαμ κατέλαβε την 5η θέση.

Μάλιστα η απόδοσή του ήταν άλμα 5.80, που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2014 στο Σάποτ Κώστας Φιλιππίδης, με 5.70 κατέλαβε την 7η θέση, την ίδια που είχε πάρει και πριν από δύο χρόνια στο Πόρτλαντ.

«Δεν σκεφτόμουν το βάθρο, αλλά αν ερχόταν το μετάλλιο θα ήταν όνειρο. Είμαι ευτυχισμένος με αυτό που έκανα και τώρα θέλω να το απολαύσω για λίγο και να ξεκουραστώ» δήλωσε ο ίδιος.

Είμαι 18 χρονών και είμαι 5ος στον κόσμο. Δεν μπορώ να το πιστέψω. Θα πάω τώρα στο ξενοδοχείο με την οικογένεια μου και εκεί ίσως να αντιληφθώ τι έχω κάνει», είπε.